BAKAN YARDIMCISI AŞKAR, TÜRKMENİSTANLI MEVKİDAŞI MUHAMMEDOVİÇ İLE BİR ARAYA GELDİ  
BAKAN YARDIMCISI AŞKAR, TÜRKMENİSTANLI MEVKİDAŞI MUHAMMEDOVİÇ İLE BİR ARAYA GELDİ

BAKAN YARDIMCISI AŞKAR, TÜRKMENİSTANLI MEVKİDAŞI MUHAMMEDOVİÇ İLE BİR ARAYA GELDİ

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, Türkmenistan Eğitim Bakan Yardımcısı Atayev Azat Muhammedoviç ile bir araya geldi. 

MEB Tevfik İleri Salonu'nda gerçekleşen görüşmede iki ülke arasındaki eğitim iş birliği konularına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. 
 
Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, görüşmede Türkiye ve Türkmenistan'ın ortak kültürel değerleri ile halkları arasındaki kardeşlik bağının iki ülke arasındaki dostluğun sağlam temellerini oluşturduğunu belirterek 6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketinde destekleri için Türkmenistan'a şükranlarını iletti. 
 
Aşkar şunları söyledi: "İki ülke arasındaki iş birliğinin, halklarımız arasındaki köklü tarihî ve kültürel bağlar esasında, karşılıklı saygı ve ortak çıkarlar doğrultusunda her alanda gelişip güçlenmektedir. Dostluğumuzun en önemli nişanelerinden biri olan Ortak Türkmen-Türk Okulu 1993 yılından beri Türkmenistan'da eğitim ve öğretim faaliyetlerini yürütmektedir. Bu okul, eğitim alanındaki iş birliğimizin en somut ve başarılı örnekleri arasında yer almasının yanı sıra iki kardeş halkın ve ülkelerimizin daha da yakınlaşmasına, ortak değerler ve geleneklerin gelecek nesillere aktarılmasına büyük katkı sağlamaktadır." 
 
Aşkar, karşılıklı eşitlik ve yararlılık ilkelerine dayalı olarak gelecek yüzyılın yaşam becerilerine sahip bir nesil için teknoloji, dijitalleşme gibi alanlarda tecrübe paylaşımının geliştirilmesi gerektiğini kaydetti. 
 
Bu amaçla mevcut eğitim iş birliği anlaşmasının güncellenerek Haziran 2022'de Türkmenistan tarafında iletildiğini anımsatan Aşkar, müzakereler sonucunda anlaşmanın imza sürecine gelmesinin iki ülke arasındaki iş birliğini hızlandıracağını belirtti. 
 
Türkiye'nin son yıllarda eğitim alanında büyük bir dönüşümden geçtiğini belirten Aşkar, "Bu dönüşümü gerçekleştirirken dört ana hedefimiz oldu: okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak, okullarımız arasındaki imkân farklarını en aza indirmek, öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerini desteklemek ve mesleki eğitimi güçlendirmek. Bu dönüşüm, gerek salgın dönemini gerekse 6 Şubat'ta yaşadığımız depremleri atlatmamızda büyük fayda sağlamıştır. Farklı seçenek ve destek mekanizmalarıyla ve her şart altında eğitimi devam ettirmeyi başardığımızı söyleyebilirim." değerlendirmesinde bulundu. 
 
Türkmenistan Eğitim Bakan Yardımcısı Muhammedoviç ise Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek iki ülke arasındaki eğitim iş birliğinin geliştirilmesi için her türlü gayreti göstermeye devam edeceklerini söyledi. 
 
Görüşmede AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal, Bilgi İşlem Genel Müdürü Özgür Türk, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Ertuğrul Karalar ile Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi Işankuliyev Mekân Annamuhammedoviç de hazır bulundu.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.