BAKAN TEKİN, HATAY'DA ÖĞRENCİLERLE YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ İLK DERS ZİLİNİ ÇALDI  
BAKAN TEKİN, HATAY'DA ÖĞRENCİLERLE YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ İLK DERS ZİLİNİ ÇALDI

BAKAN TEKİN, HATAY'DA ÖĞRENCİLERLE YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ İLK DERS ZİLİNİ ÇALDI

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremler nedeniyle Hatay'daki 2 bin 500'e yakın dersliğin kullanılamaz duruma geldiğini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı, en kısa zamanda bu eksikliklerin giderilmesi yönünde. Biz şu ana kadar bu 2 bin 500'e yakın dersliğin yaklaşık 1.700'ünü en azından planlanmış durumdayız." dedi.

Tekin, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen kentteki programları kapsamında, Hatay Afet Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret etti, Vali Mustafa Masatlı ile basına kapalı görüştü.
 
Daha sonra Antakya TOKİ Ömer Faruk Adaş İlkokulunda düzenlenen 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni'ne katılan Tekin, programdaki konuşmasında yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.
 
Tekin, Hindistan'daki G20 Liderler Zirvesi dolayısıyla programa katılamayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hatay'daki eğitim camiasına selamlarını ilettiğini, yeni yılda başarı dilediğini ifade etti.
 
Üzerlerine düşen görevi yerine getirip en kısa zamanda Hatay'daki yaraları saracaklarını aktaran Tekin, şöyle konuştu:
 
"Bizim hesaplarımıza göre, Hatay'da 2 bin 500'e yakın dersliğimiz deprem sebebiyle kullanılamaz duruma gelmiş. Yıkılanlar veya ağır hasarlı olanlar açısından söylüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı, en kısa zamanda bu eksikliklerin giderilmesi yönünde. Biz şu ana kadar bu 2 bin 500'e yakın dersliğin yaklaşık 1.700'ünü en azından planlanmış durumdayız. Büyük oranda tamamlanmış olanlar var ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Önümüzdeki eğitim öğretim yılında bu eksiklikler giderilmiş olacak inşallah... Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın özel hassasiyetini bir kez daha hatırlatmak isterim. Biz de her kabine toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımıza deprem bölgesiyle ilgili yaptıklarımız konusunda bilgi veriyoruz."
 
Bakan Tekin, yaz aylarının başından itibaren Millî Eğitim Bakanlığında gerek mevzuat düzeyinde yani ikincil mevzuat düzeyinde gerek Bakanlık içi düzenlemeler anlamında kamuoyunda çokça tartışılan, gündeme gelen ve önemli oranda da takdir toplayan düzenlemeler yaptıklarını söyledi.
 
Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'le ilgili konuşan Bakan Tekin, "O Yönetmelik'in ana felsefesi şu: Bu yılı bütün öğrencilerimizi Türkçeyi 4 beceri temelli olarak, yani Türkçeyi konuşabilen, kullanabilen, kendisini ifade edebilen bir öğrenci profiline kavuşturmak istediğimizi deklare etmiş olduk. Türkçe eğitimini bu yıl önemli oranda gündemimize aldık. Ana konularımızdan biri, bu. Yaptığımız değişikliklerin de özellikle belki daha çok tartışılan konular, işte test sınavlarının kaldırılması vesaire gibi konular... Tamamen buna odaklanmış durumda." diye konuştu.
 
Bakan Tekin, öğrencilerin sosyal sorumluluk bilincini yükseltmek için müfredatta ve mevzuatta önemli değişiklikler yaptıklarını belirterek şöyle devam etti:
 
"Çocuklarımıza sosyal sorumluluk düşüncesini, algısını yerleştirmezsek, Allah korusun, bundan sonraki felaketlerde, geçtiğimiz süreçte yaşadığımız toplumsal dayanışma şuurunu bilincini tekrar görememe riskiyle karşı karşıya kalabiliriz. O yüzden biz Bakanlık olarak bunu da önümüzdeki yılın önemli etkinlik alanlarından biri olarak tanımladık. Bir başka konu: Geleneklerimizin, göreneklerimizin yaşatılması için çocuklarımızın dijital bağımlılık başta olmak üzere her türlü bağımlılıkla, obezite gibi rahatsızlıklarla mücadele edebilmesi için özellikle okul bahçelerini etkin kullanmak üzere bir çerçeve programı başlattık."
 
Tekin, 2023-2024 eğitim öğretim yılının eğitim alanında bir toplumsal seferberlik şuuruyla hareket edilen bir eğitim öğretim yılı olmasını temenni etti.
 
Millî Eğitim Bakanı Tekin, konuşmaların ardından öğrencilerle yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zilini çaldı. 
 
Tekin, daha sonra öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.