BAKAN ÖZER VE BAKAN SOYLU'NUN KATILIMIYLA TÜRKİYE GENELİNDEKİ TÜM OKULLARDA EŞ ZAMANLI DEPREM TATBİKATI YAPILDI  
BAKAN ÖZER VE BAKAN SOYLU'NUN KATILIMIYLA TÜRKİYE GENELİNDEKİ TÜM OKULLARDA EŞ ZAMANLI DEPREM TATBİKATI YAPILDI

BAKAN ÖZER VE BAKAN SOYLU'NUN KATILIMIYLA TÜRKİYE GENELİNDEKİ TÜM OKULLARDA EŞ ZAMANLI DEPREM TATBİKATI YAPILDI

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımıyla ülke genelindeki tüm okullarda eş zamanlı deprem tatbikatı yapıldı.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tatbikata Yenimahalle'deki Haydar Aliyev Ortaokulundan katıldı. Tatbikat sırasında öğrencilerin tahliye edilmesine eşlik ederek toplanma alanına geçen Bakanlar Özer ve Soylu, diğer illerde gerçekleştirilen tatbikatı okulun bahçesine kurulan ekranlardan izledi.
 
"2022'de tüm illerimizdeki okul güçlendirmelerini artık tamamlayacağız"
Tatbikatın ardından Bakan Özer, yaptığı konuşmada bugünkü deprem tatbikatının yaklaşık 14 milyon öğrencinin ve 1 milyon öğretmenin katılımıyla ülke genelindeki tüm okullarda eş zamanlı yapıldığını belirtti. 
 
Özer, yaklaşık 17 yıldır 3,5 milyar liralık bütçeyle okulların güçlendirilme çalışmalarının yürütüldüğünü ve yıkılan okulların yerine yenilerinin yapıldığını bildirerek şu bilgileri verdi: "Bu kapsamda 2 bin okul binası güçlendirildi ve bunların 865'i son 2 yıl içerisinde güçlendirildi. Yine yaklaşık 459 okul binamız yıkıldı ve yerine yenisi yapıldı. Bunun da 100'ü son 2 yıl içerisinde gerçekleşti. Protokol kapsamında 2022'de tüm illerimizdeki okul güçlendirmelerini artık tamamlayacağız ve yıkılan okul binaları yerine de yeni okullarımızı ikame edeceğiz."
 
Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun yürürlüğe girdiğini hatırlatan Özer, "Bugün itibarıyla afet güvenli okul ile afet ve acil durum eğitimini uzman öğretmen ve başöğretmen eğitimlerinin tamamına ekleyeceğiz." ifadesini kullandı.
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin afet bölgesi olduğunu söyledi. Son dönemlerde deprem ve diğer afetlerle karşı karşıya kalındığını belirten Bakan Soylu; 2019 ve 2020'nin afetlere hazırlık, 2021'in ise afet eğitim yılı ilan edildiğini, bu kapsamda 56 milyon kişiye ulaşıldığını bildirdi.
 
Okullarda yapılan tatbikatın afet eğitimlerinin tamamlayıcısı olduğunu dile getiren Soylu, afetlerde neler yapılacağının gelecek nesillere aktarılacağını anlattı. Afet tatbikat yılı ilan edilen 2022'de 54 bin 302 tatbikat yapılacağını ifade eden Soylu, "Bu yıl sonuna doğru büyük Türkiye tatbikatı yapacağız." bilgisini paylaştı.
 
Tatbikata katılan öğretmen ve öğrencilere teşekkür eden Soylu, geçen yıl yaklaşık 1 milyon öğretmenin afet eğitimi aldığını dile getirdi. Soylu, Türkiye Afet Müdahale Planı içerisinde de öğretmenlerin önemli görevler üstelendiğine işaret etti.
 
Konuşmaların ardından Bakanlar Özer ve Soylu, Afet Tatbikatları Protokolü'nü imzaladı.
 
Programa İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Millî Eğitim Bakan Yardımcıları Sadri Şensoy, Petek Aşkar, Nazif Yılmaz, Ankara Valisi Vasip Şahin, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer katıldı.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.