BAKAN ÖZER, KAYSERİ İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI  
BAKAN ÖZER, KAYSERİ İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI

BAKAN ÖZER, KAYSERİ İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kayseri Valiliğinde düzenlenen il eğitim değerlendirme toplantısına katıldı.       

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kayseri programı kapsamında ilk olarak valiliği ziyaret ederek şeref defterini imzaladı, ardından il eğitim değerlendirme toplantısına katıldı.
 
Eğitim yatırım bütçesi, 690 milyondan 1 milyar 477 milyona çıkarıldı
Bakan Özer, toplantı sonrası yaptığı açıklamada kapsamlı bir değerlendirme yaptıklarını belirterek "Bu değerlendirme sonucunda Kayseri'nin bugün itibarıyla 690 milyon TL olan yatırım bütçesini, yeni ilavelerle 1 milyar 477 milyona çıkartmış bulunuyoruz. Bu yeni yatırımlarımızın Kayseri'mize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Milli Eğitim Bakanlığı olarak en büyük öncelik verdiğimiz alan, okul öncesi eğitim. Okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranlarını, OECD ortalamasına çıkartmak için tüm Türkiye'de 3 bin tane yeni anaokulu yapmak üzere yola çıktık ve on ay gibi kısa sürede 1.800 tane anaokulunu 14 bin 80 tane de anasınıfını hizmete aldık. On ay gibi kısa sürede yüzde 78 olan beş yaştaki okullaşma oranlarını yüzde 94'e çıkardık." açıklamasında bulundu.
 
20 yeni anaokulu
Saha çalışmaları kapsamında gittikleri her ilde yeni anaokulları yapmak için yeni ilavelerle o illeri desteklemeye devam ettiklerini dile getiren Özer, "Bu kapsamda Kayseri ilimize 2 tanesi özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımıza hitap edecek şekilde olmak üzere 20 tane yeni anaokulunu kazandırmış bulunuyoruz. Aynı zamanda bu değerlendirme toplantısında gördük ki ikili eğitimle ilgili Kayseri'nin problemleri var. Onun için yeni ilkokullar, yeni ortaokullarla destekleme kararı aldık. Ve bu kapsamda 12 tane ilkokul ve 1 tane de ortaokulu yeni mevcut yatırımlara ilave etme kararı aldık." dedi. 
 
Okulların büyük onarım, çatı ve ıslak zemini gibi farklı mekanlarının hızlı bir şekilde yapılabilmesi için ayrılan ödeneği de 100 milyona çıkardıklarını belirten Özer şunları söyledi: "Burada değinmeye çalıştığım yatırımlarla Kayseri'mizin eğitim yatırımını 690 milyondan yaklaşık 1 milyar 500 milyona çıkartmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İnanıyorum ki Kayseri bu yatırımları hızlı bir şekilde kullanacak ve bir sonraki gelişimizde geriye kalan ihtiyaçları hızlı bir şekilde yatırım planına dahil edeceğiz." 
 
Bakan Özer, Kayseri'de eğitim alanında yürütülen çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti. 
 
 

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.