BAKAN ÖZER, ÇANKIRI'DA ANAOKULU AÇILIŞINA KATILDI  
BAKAN ÖZER, ÇANKIRI'DA ANAOKULU AÇILIŞINA KATILDI

BAKAN ÖZER, ÇANKIRI'DA ANAOKULU AÇILIŞINA KATILDI

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eski TBMM Başkanı ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile Türk Kızılay'ın "81 İl 81 Anaokulu" projesi kapsamında Çankırı'da hayırsever tarafından yaptırılan Hacı Mehmet Üner Kızılay Anaokulunun açılışını yaptı.

Açılış törenine eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım ve Bakan Özer'in eşi Nebahat Özer ile Çankırı Valisi Abdullah Ayaz da katıldı.
 
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, açılış törenindeki konuşmasına bu konu çok göz önünde değilken Türkiye'nin dikkatini okul öncesi eğitime çektiği için AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım'a teşekkür ederek başladı. Okul öncesi eğitimin sistem içinde uzun vadede getirisinin büyük, yatırım maliyetinin düşük bir eğitim politikası olduğunu söyleyen Bakan Özer, "81 İl 81 Anaokulu" projesinin her tarafında olduklarını, Türk Kızılay'ın ve hayırseverlerin yaptırmış olduğu okulların donatımları, öğretmen atamaları gibi tüm süreçleri aktif şekilde takip ettiklerini ifade etti.
 
Millî Eğitim Bakanlığının da kritik öneme sahip olan okul öncesi eğitim alanında yeni hedefler belirlediğini, bu kapsamda 3 bin yeni anaokulu, 40 bin yeni ana sınıfı yapmak için yola çıktıklarını dile getirdi. 
 
Hedef doğrultusunda yılbaşından bu yana yapılan çalışmaları özetleyen Bakan Özer, "Altı ayda 155 anaokulunu hizmete açtık. 8 bin 500 ana sınıfını hizmete açtık. 288 anaokulunun ihalesini tamamladık. 2 bin 557 anaokulunu da yatırım bütçesine dâhil ettik ve ihale süreçleri devam ediyor. 2022 yılı içinde inşallah, bunları tamamladığımız zaman 5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 100'e,  4 yaştaki okullaşma oranı yüzde 70'e ve 3 yaştaki okullaşma oranı yüzde 14'ten yüzde 50'ye çıkmış olacak ve Türkiye, ilk kez OECD ortalamasını yakalamış olacak." dedi.
 
Altı aylık süreçte yapılan atılımla 400 bin öğrencinin anaokuluyla buluşturulduğunu belirten Özer "Özellikle kırsal bölgelerde köylerdeki ana sınıfı, anaokulu açma şartını, on öğrenciden beşe indirdik. 12 bin öğrencimizi anaokulu ile buluşturduk. 2000'li yıllarda okul öncesi eğitimde okullaşma oranı yüzde 11'di. Bugün yüzde 92." ifadelerini kullandı.
 
Son 20 yılda eğitimin her kademesinde sağlanan evrenselleşme ve kitleselleşme sürecinin okul öncesi eğitimle tamamlanmış olacağını dile getiren Özer, bu süreçte çok büyük katkısı olan Binali Yıldırım'a şükranlarını sunduğunu belirtti. 
 
Millî Eğitim Bakanlığı dört alanda yaz okulu başlatıyor
Millî Eğitim Bakanlığının bu yaz ilk kez dört alanda yaz okulu başlattığını anımsatan Özer, bunlardan birincisinin bilim ve sanat merkezlerinde tüm öğrencilere açık şekilde hem bilim hem de sanat alanında yaz okulları olduğunu belirterek şöyle devam etti "Tüm Türkiye'de matematik seferberliği başlattık. 4. sınıftan 12. Sınıfa, tüm öğrencilerimizi oyun kıvamındaki matematik seferberliğiyle yaz okulunda buluşturuyoruz. Dördüncüsü yıllardan beri kronik bir problem olan yabancı dille, İngilizce'yle, ilgili... Bunu çözmek için İngilizce yaz okulunu açıyoruz." 
 
Yaz okullarında öğrenmenin oyunla olacağını belirten Özer, öğrencilerin gittikleri her yerden aktif olarak bu süreçlere ücretsiz katılabileceklerini de sözlerine ekledi.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.