BAKAN ÖZER, 2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HAZIRLIK TOPLANTISINDA NEVŞEHİR'DEKİ OKUL YÖNETİCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ  
BAKAN ÖZER, 2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HAZIRLIK TOPLANTISINDA NEVŞEHİR'DEKİ OKUL YÖNETİCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

BAKAN ÖZER, 2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HAZIRLIK TOPLANTISINDA NEVŞEHİR'DEKİ OKUL YÖNETİCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında Nevşehir'deki resmî okul müdürleri ile bir araya geldi.

Konuşmasında 2001-2022 eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitim konusunda sürdürdükleri kararlılığa değinen Bakan Özer, okulların sadece eğitim öğretimin yapıldığı yerler olmadığına vurgu yaparak "Okullar, kapatıldığı zaman telafi edilmesi gereken şey sadece öğrenme kayıpları değildir. Okullar, bir ülkenin en önemli sermayesi olan beşeri sermayesinin niteliğinin çok boyutlu olarak artırıldığı ve geliştirildiği yerlerdir. Öğrencilerin psikososyal gelişimlerinin olduğu, duygusal gelişimlerin olduğu, akran eğitiminin olduğu, aynı zamanda kültür, sanat ve spor etkinliklerinin yapıldığı mekânlardır." dedi. 
 
Tüm toplumlarda eğitim kurumlarının toplumdaki eşitsizliklerin minimum hissedildiği yerler olduğuna işaret eden Özer; okulların, eşitsizliklerin telafi edildiği ortamlar olduğunu kaydederek Kovid sürecinde Sağlık Bakanlığında düzenlenen basın toplantısındaki açıklamalarına atıfta bulunarak "Okullar ilk açılması ve son kapatılması gereken yerlerdir. Sonra bir cümle daha söyledim. Okulların açık kalması, Türkiye'de artık bir eğitim meselesi olmaktan çıkmış bir millî güvenlik meselesi hâline gelmiştir." dediğini hatırlattı. 
 
Kovid-19 sürecinde öğretmenlerin büyük bir fedakârlık yaptığını kaydeden Bakan Özer, bu süreçte emek veren herkese teşekkür etti. 
 
Geçmişe kıyasla Türkiye'de son yirmi yılda okullaşma oranlarının artışına dikkati çeken Bakan Özer, okul öncesinden yükseköğretime okullaşma oranında büyük bir artış kaydedildiğini, böylece gelişmiş ülkelerin ortalamasına yaklaşıldığını söyledi. 
 
Türkiye'de son yirmi yılda aynı zamanda eğitimin önündeki antidemokratik uygulamaların da kaldırıldığını anımsatan Özer, başörtüsü yasağından katsayı uygulamasına birçok uygulamaya son verildiğini, bunun yanı sıra eğitim alanında toplumsal birçok talebin karşılık bulduğunu ifada etti. 
 
Türkiye'nin eğitimde elde ettiği başarıların uluslararası kuruluşlar tarafından da takdir edildiğini vurgulayan Özer, Paris'te UNESCO Genel Sekreteri'yle eğitim alanında yaptıkları müzakerelerin sonunda Genel Sekreter'in Türkiye'nin başarısını takdir eden bir paylaşımda bulunduğunu anımsattı. 
 
Bakan Özer, Bakanlık olarak bu dönemde "okul öncesi eğitim, mesleki eğitim ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin kapsamlı bir şekilde desteklenmesi" olmak üzere üç konuya ağırlık verdiklerini belirtti.
 
Öğretmenlerin mesleki gelişimleri için okul temelli bir programı hayata geçirdiklerini anımsatan Özer, "2021 yılında öğretmenlerimizin mesleki gelişimi için ayrılan 8.9 milyon lira bütçeyi, 2022 yılında 292 milyona çıkarttık. Bunun 210 milyonunu okul temelli mesleki gelişim program için ayırdık." dedi. 
 
Bir diğer uygulama olarak, okullardaki iyi uygulamaların okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından görülebilmesi için mobilite programını başlattıklarını kaydeden Özere, bunun da iyi uygulamaların ülke sathında tüm okullara yayılması açısından çok kritik bir önemi sahip olduğunu kaydetti. 
 
Öğretmenlerin mesleki gelişimleri konusunda aldıkları eğitim ve sertifikalara da değinen Özer, şöyle konuştu: "Bakanlığın düzenlemiş olduğu merkezi ve mahalli eğitimlere katılan öğretmenlere 1.2 milyon sertifika verilmiş. Öğretmen başına düşen eğitim saati 44 saat. 6 Ağustos'tan sonra buna ağırlık verince 2021 yılında 2,9 milyon sertifika verdik. Öğretmen başına düşen eğitim saati 44 saatten 94 saate çıktı. 2022 yılındaki hedefimiz, her öğretmenin en az 120 saat eğitime erişmesini sağlamak. Şu an itibarıyla 6,3 milyon sertifikaya ulaştık. Asıl eğitimler okullar açıldıktan sonra başlayacak. Biz mevcut eğitim sisteminin kalitesini arttırmak için nasıl çalışıyorsak bu kalitenin en önemli bileşeni olan siz değerli öğretmenlerimizin, okul yöneticilerimizin kişisel gelişimlerini desteklemek için de her türlü desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Yeter ki aramıza kimse girmesin." 
 
Özer, okulların tüm ihtiyaçlarını, temizliğinden kırtasiyesine, küçük onarımından donatımına kadar her türlü ihtiyacının karşılandığını sözlerine ekledi.
 

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.